24 października 2020
- 12:00 – 12:30
- OTWARCIE FESTIWALU
- 12:30 – 13:30
- Mikołaj Gajda – „Freedom Challenge – 5 lat odkrywania Wolności” – poprzedni zwycięzca Menażek
- Czym jest Wolność? Takie pytanie postawiliśmy sobie 5 lat temu, kiedy wyruszaliśmy w pierwszą podróż projektu Jedziemy Po Wolność. Odpowiedzi szukaliśmy u spotkanych po drodze ludzi, zadając im to trudne pytanie. W Polsce, kiedy okrążaliśmy ją starym Fiatem 125p, lub przemierzaliśmy jej wschodnie granice rowerami (2015 i 2016). W Europie Zachodniej, kiedy starym busem „Bogdanem” VW T3 poznawaliśmy iberyjskie smaki (2017). Ponownie w Bogdanie, podróżując po Bałkanach, kiedy to uczyliśmy się otwartości na niespodzianki, które daje nam droga (2018). I w końcu w Skandynawii, kiedy rowerami dotarliśmy na NordKapp, odkrywając prostotę świata w lapońskiej pustce (2019). Po pięciu latach podróżowania, niezliczonych rozmowach z obcymi ludźmi i jeszcze większej ilości sytuacji trudnych, pięknych czy wzruszających jesteśmy bliżej istoty Wolności. Chcielibyśmy jednak przede wszystkim pokazać punkt widzenia poznanych nam osób z różnych zakątków Europy.
- 13:30 – 14:00
- Gabriela Ignasiak i Janusz Sobczak – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – „Opowieści z kraju liścia klonowego”
- Gabrysia i Janusz za pomocą Workaway spełnili swoje marzenie o podróży do kraju liścia klonowego. Mieszkali w sercu Gór Skalistych oraz Vancouver Island i mieli okazję zobaczyć, jak wygląda życie prawdziwej kanadyjskiej rodziny i poczuć się, jakby byli jej częścią. Udało im się nie tylko poznać kulturę tego kraju, lecz także zobaczyć wiele pięknych miejsc, począwszy od turkusowych jezior, poprzez lodowce i piękne, wysokie szczyty Gór Skalistych, skończywszy na wizycie w dużych miastach – Vancouver oraz Victorii – stolicy Kolumbii Brytyjskiej. Swoją prezentacją chcieliby pokazać, że warto szukać niekonwencjonalnych rozwiązań, aby spełnić swoje podróżnicze marzenia, ponieważ „If you can dream it, you can do it!”.
- 14:00 – 14:30
- Olga Szeliga – Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie – „Jeszcze jedna Polka w UK”
- Miłość do Wielkiej Brytanii oraz niechęć do płacenia w funtach sprawiła, że pojechała na kilka tygodni mieszkać u obcych ludzi w zamian za pomoc przy prowadzeniu B&B. Miała okazję imprezować ze szkockimi emerytami, prawie spotkać księżniczkę Annę, hodować kury, piec chleb, urządzać domek na drzewie i takie tam… Chciałaby przekonać każdego, że Wielka Brytania to coś więcej niż deszcz, osobne krany z ciepłą i zimną wodą albo trójkątne kanapki z pudełka. A już bardziej poważnie – Olga z przyjemnością opowie o podróżowaniu w ramach workaway, swoich ulubionych miejscach i doświadczeniach kulturowych.
- 14:30 – 15:00
- Marlena Magiera – Uniwersytet Śląski w Katowicach – „Wschody i zachody słońca na wschodzie i zachodzie USA – Ameryka bliżej, niż nam się zdaje”
- Podróż, podczas której Marlena samotnie zwiedzała Nowy Jork i oglądała wschody i zachody słońca w 12 Stanach. Podróż, gdzie przekonywała się, dlaczego Las Vegas to miasto grzechu, gdzie jeden szlak pieszy pokonywała po kolana, a nawet po szyję w wodzie (The Narrows), a kolejny miał na swoim koncie „about 6” ofiar śmiertelnych, jak to mówili Rangersi. Podróż, gdzie „wkradli się” do szkoły z High School Musical, sprawdzali czy Wielkie Solniska są naprawdę słone, gdzie zamarzali w nocy pomimo tego, że pod nimi był superwulkan (Yellowstone), oraz gdzie kąpali się w Tahoe Lake, a dwie godziny później lepili bałwana ze śniegu w Kalifornii.
- 15:00 – 15:20
- PRZERWA
- 15:20 – 15:50
- Marcin Olszewski i Karolina Surowiec – Politechnika Warszawska – „Przez Krainy Wędrowców – Kazachstan, Kirgistan, Mongolia, Syberia”
- Dwudziestoparokilowe plecaki, godziny spędzone w upale przy drodze w oczekiwaniu na kierowcę, przechodzenie przez lodowate rzeki, przełęcze z których czasem trzeba się wycofać, zupki chińskie jedzone na śniadanie, obiad i kolację, rozmowy, od których częściej bolą ręce niż języki…. Kazachstan, Kirgistan, Mongolia, Syberia. Marcin i Karolina pojechali do krain, gdzie podróż jest nieodłączną częścią życia, czynnikiem, który ukształtował kulturę, zwyczaje, mentalność mieszkających tam ludzi. Samolot, pociąg, autostop, samochód, rower, siła własnych mięśni. Przez góry, wzdłuż rzek, jezior, przez pustynie, półpustynie, stepy i lasy.
- 15:50 – 16:20
- Barbara Grabowska – Uniwersytet Gdański – „W 5 dni dookoła Krainy Lodu i Ognia – Islandia w pigułce”
- Islandia to kraina elfów i trolli, zwierzęcej natury i nowoczesnej, ekologicznej myśli. Basia w ciągu 5 dni objechała tę wyspę dookoła oglądając lodowce, wodospady, gejzery i bezkres drogi. Pierwszy raz w życiu samochód był jej tymczasowym domem, a namiot na jego dachu jedynym łóżkiem. Opowie o islandzkiej naturze, pokaże kosmiczne kościoły i najfajniejszą toaletę w całej Europie. Opowie o kosztach tego budżetowego roadtripa i o tym, co spakować na minusowe temperatury (i jak zmieścić to w podręczny plecak!). Będą praktyczne wskazówki, polecajki i antyrekomendacje, a przede wszystkim swoją prezentacją sprawi, że Islandia będzie Twoim kolejnym podróżniczym celem.
- 16:20 – 16:50
- Dominika i Maksymilian Libera – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – „Bus Lapidus – w drogę!”
- Dominika i Maksymilian zabiorą Was w pełną ekscytujących przygód wyprawę 38-letnim Volkswagenem T3, której docelowym miejscem będzie Słowenia. Na półtora miesiąca przeprowadzimy się do Busa Lapidusa i odwiedzimy sześć państw – Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Słowenię i Włochy. Dotrzemy nad Adriatyk, do Alp, na liczne słoweńskie farmy, miasta czy jeziora. Odkryjemy ten mały, nieco tajemniczy kraj. Zjemy kiełbasę 160 metrów pod ziemią, pojedziemy na granicy przepaści, przez przypadek wygramy 48 puszek piwa, a Lapidusowi życie uratuje zepsuty kran.
- 16:50 – 17:20
- Agata Walczak – Uniwersytet Gdański – „Bike Jamboree: 10 powodów, dla których nie należy podróżować rowerem po Ameryce”
- Bike Jamboree to pierwsza w historii rowerowa sztafeta dookoła świata. Projekt trwał od maja 2017 do grudnia 2019. Uczestnicy w ciągu dwóch i pół roku przejechali przez cztery kontynenty, czyli ponad 40 tys. kilometrów w 37 etapach. Agata była jedną z uczestniczek etapu 29., który reprezentował sztafetę na zlocie i miał do pokonania 1500 km po zróżnicowanym terenie. Opowie nam o tym, jak Stany Zjednoczone z siodełka rowerowego różnią się nieco od tych oglądanych na filmach lub pocztówkach: są mniej kolorowe, na wierzch wychodzą kontrasty i problemy społeczne, zwłaszcza przy bliższym poznaniu ich mieszkańców. Bike Jamboree dwukrotnie zostało uhonorowane na Kolosach – w 2019 za prelekcję Artura Wysockiego oraz w 2020 roku za całokształt otrzymało wyróżnienie w kategorii „Wyczyn Roku”.
25 października 2020
- 11:30 – 12:00
- Dagmara Leśniak – Uniwersytet Gdański – „Zielona rewolucja w Bułgarii, czyli wolontariat ekologiczny w Dolinie Róż”
- 2 miesiące, 12 wolontariuszy, pies, mewa i człowiek-flaming. Dagmarze Bułgaria kojarzyła się głównie z harcerskim obozem w Warnie jej mamy, jeszcze w latach 80. i z tanimi perfumami. O tym, jak ten obraz się różni (bądź nie) od rzeczywistości, pozwolił jej dwumiesięczny wolontariat z misją ekologiczną. Opowie o kraju róż, białego sera, cyrylicy i najstarszego złota świata. Opowie o swojej historii zielonej rewolucji na Bałkanach – o tym, jak weszła na Wielki nie-Chiński Mur, zdradzi, czemu autostop jest szybszy od pociągu, dlaczego w każdym mieszkaniu jest balkon, a sieć autobusów służy jako tajna broń ornitologów.
- 12:00 – 12:30
- Julia Janiak – Uniwersytet Gdański – „Gwiazdy nie świecą w Hollywood”
- Ocean – pustynie, śnieg – upalne słońce, puste autostrady – zakorkowane metropolie, bogactwo – bezdomność. Pół roku życia. Miesiące pracy, kupiony bilet, spakowana walizka – wylot. Planu: brak. Julia pokaże jak „wymarzona” Ameryka stała się przykrym rozczarowaniem, ale i największą przygodą życia. Jak przeżyć w najdroższym stanie i odnaleźć się w skrajnościach młodego narodu. Jak wygląda życie studenckie i nielegalnych imigrantów. Jak w młodym wieku zarobić na 6 miesięcy życia w USA. Obali mit amerykańskiego snu. I wreszcie udowodni, jak w tym wszystkim ważni są Ludzie, których spotykamy każdego dnia.
- 12:30 – 13:00
- Kinga Sawicka – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – „Za sterem własnej przygody, czyli o tym, jak zdobyć żeglarski Mount Everest i wziąć kurs na własną pasję”
- Przylądek Horn nazywany żeglarskim Mount Everestem zazwyczaj jest zwieńczeniem marzeń każdego żeglarza. Kinga natomiast od tego miejsca zaczęła swoją przygodę z morzem. Krótko przedstawi, jak wygląda żegluga w najniebezpieczniejszym miejscu na ziemi, opowie dlaczego przylądek owiany jest złą sławą i jak to jest być „rodzynką” w męskiej załodze oraz złamie stereotyp kobiety na pokładzie. Zburzy także mit żeglarstwa jako sportu drogiego, elitarnego i niedostępnego. Ogółem będzie o tym, dlaczego żeglarstwo jest wspaniałym sposobem na zwiedzanie świata, poznawanie nowych ludzi oraz jak zacząć „karierę” od tyłu, a więc najpierw opłynąć Horn jako czynny załogant, a później na zatoce uczyć się teorii żeglowania.
- 13:00 – 13:20
- PRZERWA
- 13:20 – 13:50
- Tomasz Plicht – Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu – „5000 km na rowerze – po strażacku i w rytmie Disco Polo”
- Tomek miał bilet do Gruzji z bagażem rowerowym, który kupił w dobrej cenie jeszcze w maju i z natłoku wydarzeń nie wiedział już czy go wykorzysta. Nie miał ani planu, ani pieniędzy i z natłoku wydarzeń nie zdążył zrobić wizy do Rosji. Decyzje o wylocie podjął dzień przed – spakował ze sobą gitarę, na której grane disco polo było źródłem utrzymania w podróży; cele zaczęły wynajdywać się po drodze – a w każdym z krajów, w których był, dowiadywał się jak funkcjonuje tam straż pożarna i nocował w jednostkach. W tym szalonym trybie i tak był w stanie pokonywać 170- 200km dziennie, a na rodzinne Kaszuby wrócił, mając już dziewczynę!
- 13:50 – 14:20
- Maksymilian Janoś, Piotr Suchecki i Fryderyk Czaja – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – „Co się może stać?” (Azja Centralna)
- 14 państw, 17 000 kilometrów. Ktoś kiedyś powiedział im, że podróż z Polski do Azji Centralnej i z powrotem starym Fiatem to nienajlepszy pomysł. Ale co się mogło stać? Burze piaskowe, siedmiotysięczniki, zamieszki, skorumpowani policjanci, przekupni celnicy. W Moskwie znaleźli się w centrum antyrządowych zamieszek, w Kazachstanie dane im było spotkać Polaków, których przodków wywieziono tam w latach 30. W Kirgistanie czekały ich trudne negocjacje z pogranicznikami. Najdalej położonym punktem ich podróży był Tadżykistan, który do dziś kojarzy im się tylko z chorobą wysokościową i najpiękniejszym nocnym niebem jakie w życiu widzieli. Śmią twierdzić, że ich podróż to spełnienie marzeń dziecka, które właśnie przeczytało „Przygody Tomka Sawyer’a”.
- 14:20 – 14:50
- Kacper Budniak – Uniwersytet Gdański – „Skąd się bierze stukot pociągu i jak kołysał nas do snu przez 2 miesiące”
- Ile sukienek zmieści się do plecaka? – mając w kieszeni dwa bilety Interrail ważne przez dwa miesiące, postanowili zwiedzić Bałkany i Włochy, jednocześnie podejmując wyzwanie – nie zapłacić za ani jeden nocleg. Dziesiątkami pociągów przejechali dziesiątki tysięcy kilometrów, by podeszwami dwóch butów zeszlifować niezliczoną ilość kostek bruku w setkach miast, miasteczek i miejscowości. Kąpali się w 5 morzach i ani razu nie dostali kataru! Przeżyli niesamowitą przygodę w świecie zarazem tak blisko i daleko od domu. Domu w którym, ich rodzice siwieli na wieść o autostopowych wojażach, ich nieodwracalnej miłości do Rumuni i o tym jak dali się okraść we włoskim pociągu.
- 14:50 – 15:10
- PRZERWA
- 15:10 – 16:40
- NIESPODZIANKA
- 17:00 – 18:00
- OGŁOSZENIE WYNIKÓW