ODWOŁANE !!! Koncert Lena Piękniewska – Coś przyjdzie: miłość lub wojna
WAŻNY KOMUNIKAT!
Z przykrością informujemy w związku z zarządzeniem nr 20/R/20 Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 10 marca 2020 roku w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 wszelkie wydarzenia zostają zawieszone do odwołania.
Koncert „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” – wiersze Zuzanny Ginczanki oraz Młodych Poetów z Getta.
LENA PIĘKNIEWSKA (wokal)
Konrad Wantrych (piano)
Sebastian Frankiewicz (perkusja)
Wojciech Pulcyn (kontrabas)
Wstęp: 45 zł w przedsprzedaży / 60 zł w dniu koncertu
Sprzedaż biletów na www.ekobilet.pl/ack lub w dniu wydarzenia na godzinę przed koncertem w Oliwskim Ratuszu Kultury.
Lena Piękniewska – Marzenie Abramka from JAJKOFILM official channel on Vimeo.
„Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to projekt muzyczny będący owocem (przypadkowego) spotkania Leny Piękniewskiej (pieśniarki i aktorki) z Pawłem Skorupką (kompozytorem i aranżerem). Ich wspólną inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza „Marzenie”. Napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, utwór ten został z czasem symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie Zagłady. Abramek Koplowicz zginął w Auschwitz w wieku lat czternastu, jednak jego spuścizna ocalała dzięki przyrodniemu bratu autora, Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu. Twórczość młodych poetów z getta okazała się zaskakująco obfita, jej selekcja nie była łatwa. Wyznacznikiem w doborze materiału stał się rytm poezji, ale też – jak podpowiadała moc „Marzenia” Abramka Koplowicza – nadzieja, jaką niesie słowo.
Autorzy projektu, oprócz wspomnianych wcześniej wierszy Koplowicza, wybrali utwory literackie Zuzanny Ginczanki, Abrahama Cytryna, i Janki Hescheles. Na podstawie tych tekstów podjęto próbę stworzenia dzieła muzycznego opartego na niesłabnącej nadziei. W wielu utworach to się udało, ale nie zawsze było to możliwe – w poruszającym liście „Do Mamusi” jedenastoletniej Janki Hescheles czy w „Zmienności ducha” Cytryna próżno szukać wiary w dotarcie do Ziemi Obiecanej.
Do projektu zaproszeni zostali wspaniali muzycy: Konrad Wantrych (piano), Sebastian Frankiewicz (perkusja), Wojciech Pulcyn (kontrabas)
Lena Piękniewska – absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wokalistka.
W 2010 roku wydała swoją pierwszą debiutancką płytę „Wyspa” (MCA Music), a dwa lata później „Kołysanki Na Wieczny Sen” (Opensources 2012) z kwartetem jazzowym Soundcheck. Zdobywczyni wielu nagród i stypendiów.
Jej zainteresowania oscylują pomiędzy wieloma rodzajami muzyki. Jej głos prowadzi słuchacza poprzez jazzowe ballady, poetyckie songi, surowe klimaty etno, a bywa że i poprzez melodie zahaczające o tradycyjne utwory rodem z szamańskich rytuałów. W 2016 roku wraz z Pawłem Skorupką, stworzyła projekt do wierszy Zuzanny Ginczanki oraz Młodych Poetów z Getta, pt. „Coś przyjdzie: miłość lub wojna”.
Współpracuje z wybitnymi muzykami jazzowej sceny polskiej: Krzysztofem Dysem, Andrzejem Święsem, Pawłem Szpurą, Michałem Górczyńskim, Maciejem Kocinem Kocińskim, Krzysztofem Szmańdą, Piotrem Kałużnym, Jackiem Kitą, Royal String Quartet, Pawłem Skorupką, Michałem Górczyńskim i innymi. Uczennica Daana van Kampenhouta, Olgi Szwajgier, Ewy Kossak.
Aktorka kultowego warszawskiego kabaretu „Pożar w Burdelu” (reż. Michał Walczak). Żona Pawła Bema. Mama Marii Grety i Fryderyka.
Organizatorzy: Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG oraz Oliwski Ratusz Kultury w ramach 7. Shalom Polin 2020 – Gdański Festiwal Kultury Żydowskiej