Organizator

ACK UG ALTERNATOR
Telefon
58 523 24 50
Email
ack@ug.edu.pl

Inni Organizatorzy

Akademicki Chór UG
Akademicki Chór UG
Email
chor@ug.edu.pl
Strona WWW
AKADEMICKI CHÓR UG
Zespół Pieśni i Tańca UG Jantar
Zespół Pieśni i Tańca UG Jantar
Telefon
58 5232450
Email
jantar@ug.edu.pl
Strona WWW
WWW JANTAR
Kategoria
Kod QR

Data

cze 10 2018
Zakończone!

Czas

20:00 - 22:00

Z miłości do Niepodległej

Koncert pt. „Z miłości do Niepodległej” jest wspólnym projektem przedstawicieli środowiska akademickiego skupionych w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, w ramach Komitetu powołanego w celu organizacji obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pomysł organizacji koncertu zrodził się z miłości do niepodległej, z potrzeby uczczenia tak ważnych wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w wyjątkowy sposób.

Podczas widowiska wizualno-muzycznego w Operze Leśnej w Sopocie Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego z towarzyszeniem zespołu Zagan Acoustic (Paweł Zagańczyk – akordeon, Jarosław Stokowski – kontrabas, Andrzej Wojciechowski – klarnet, Joachim Łuczak – skrzypce), prof. Bogdana Kołakowskiego przy fortepianie oraz Zespołu Pieśni i Tańca UG „Jantar” (przygotowanie zespołu – Milena Jurczyk, koordynacja artystyczna – Barbara Madany) pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka zaprezentuje największe przeboje kinowe i estradowe dwudziestolecia międzywojennego w nowych aranżacjach Artura Jurka, do których choreografię z elementami gry aktorskiej przygotowała Beata Oryl.

Podczas wydarzenia będą prezentowane m.in. utwory, które powstawały do filmów i spektakli teatralnych, takie jak „Baby, ach te Baby” wykonywane przez Eugeniusza Bodo w filmie „Zabawka” (1933) oraz „Już taki jestem zimny drań” z „Pieśniarza Warszawskiego” (1934) „Miłość Ci wszystko wybaczy” Hanki Ordonówny z filmu „Szpieg w masce” (1933), czy „Już nie zapomnisz mnie” z komedii “Zapomniana melodia” z 1938 roku.

Traktowane często, jako rozrywkowe/kabaretowe utwory dwudziestolecia międzywojennego, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu, stanowią spuściznę kulturalną tego okresu. Tworzone z miłości do wolności, stopniowo wydobywały poczucie przynależności, tożsamości narodowej i jedności podzielonych zaborami rodaków w momencie urzeczywistnienia marzenia wolności wielu pokoleń. Wydarzenie ma być więc hołdem złożonym artystom, którzy mieli ogromny wpływ na odradzanie się polskiej kultury, a jednocześnie byli reprezentantami patriotów polskich tamtego okresu. Wielu z nich było zaangażowanych zbrojnie podczas I i/lub II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego (więcej na temat artystów na stronie internetowej wydarzenia).

W trakcie koncertu nie zabraknie również miejsca na upamiętnienie faktów historycznych o niewątpliwym, ponadregionalnym znaczeniu mających miejsce na Pomorzu (zaślubiny Polski z Morzem w 1920). Nawiązując do wydarzeń regionu chór wykona powstały w 1919 roku „Hymn do Bałtyku” (1919) oraz utwór „Morze nasze morze” (utwór patriotyczny z 1925 roku).

Podczas wydarzenia prezentowanym piosenkom będą towarzyszyć przygotowane przez Ariela Sielaffa wizualizacje nawiązujące do wykonywanych utworów. Wśród wyświetlanych obrazów znajdą się również zdjęcia upamiętniające Trójmiasto lat 20-tych i 30-tych.

Koncert dedykowany jest mieszkańcom Regionu Pomorskiego, w tym seniorom, dla których prezentowany repertuar jest szczególnie bliski oraz społeczności akademickiej, aby w atrakcyjny sposób pokazać pokoleniu obecnych 20 latków wartości na których budował się patriotyzm Kolumbów rocznika 1920-go. Szczególnie więc zapraszamy, aby studenci wybrali się na koncert razem ze swoimi dziadkami!

Wystąpi:
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Zagan Acoustic w składzie Paweł Zagańczyk – akordeon, Jarosław Stokowski – kontrabas, Dawid Głowacki – klarnet, Joachim Łuczak – skrzypce
prof. Bogdan Kułakowski – fortepian
Zespołu Pieśni i Tańca UG „Jantar”
Dyrygent Marcin Tomczak

W programie największe przeboje kinowe i estradowe dwudziestolecia międzywojennego w nowych aranżacjach Artura Jurka oraz utwory patriotyczne upamiętniające Zaślubiny Polski z morzem:

1. A mnie jest szkoda lata (sł. Emanuel Schlechter, komp. Adam Lewandowski, wyk. oryg. Andrzej Bogucki)

2. Ach jak przyjemnie (sł. Ludwik Starski, komp. Henryk Wars, wyk. oryg. Helena Grossówna, Aleksander Żabczyński)

3. Takie coś (sł. Emanuel Schlechter, kompozytor: Henryk Wars, wyk. oryg. Eugeniusz Bodo)

4. Barbara (sł. Emanuel Schlechter/Jan Brzechwa, komp. Władysław Daniłowski, wyk. oryg. Adolf Dymsza)

5. „Już nie zapomnisz mnie“ z towarzyszeniem Zespołu Pieśni i Tańca „Jantar” UG (sł. Ludwik Starski, komp. Henryk Wars, wyk. oryg. Aleksander Żabczyński)

6. Male kino (sł. Ludwik Starski, komp. Władysław Szpilman, wyk. oryg. Mieczysław Fogg)

7. Mały biały domek (sł. Władysław Królikowski ps. Wacław Gen, komp. Adam Lewandowski, wyk. oryg. Mieczysław Fogg)

8. Taniec Polska w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Jantar” UG

9. „Umówiłem się z Nią na dziewiątą“ (sł. Emanuel Schlechter, komp. Henryk Wars, wyk. oryg. Eugeniusz Bodo)

10. „Miłość Ci wszystko wybaczy“ (sł. Julian Tuwim, komp. Henryk Wars, wyk. oryg. Hanka Ordonówna)

11.„Baby, ach te baby!“ (sł. Jerzy Nel komp. Roman Palester, wyk. oryg. Eugeniusz Bodo)

12. Ada to nie wypada z towarzyszeniem Zespołu Pieśni i Tańca „Jantar” UG (sł. Jerzy Jurandot, komp. Zygmunt Wiehler, wyk. oryg. Loda Niemirzanka)

13. Jo- jo (sł. Andrzej Włast, komp. Zygmunt Karasiński)

14. „Ta ostatnia niedziela“ z towarzyszeniem Zespołu Pieśni i Tańca „Jantar” UG (sł. Zenon Friedwald, komp. Jerzy Petersburski, wyk. oryg. Mieczysław Fogg, opr. Artur Jurek)

15. „Już taki jestem zimny drań“ (sł. Jerzy Nel, Ludwik Starski, komp. Henryk Wars, wyk. oryg. Eugeniusz Bodo)

16. Morze nasze morze (sł. i muz. Adam Kowalski, rok powstania: 1925)

17. Hymn do Bałtyku (Stanisław Rybka-Marius, komp. Feliks Nowowiejski)

Program dostępny również na www.niepodlegla.ug.edu.pl)

Zapraszamy do wspólnego uczczenie radosnych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości! Do zobaczenia 10. czerwca w Operze Leśnej!

Wydarzenie zostało zakończone.