Kinoterapia: Touch me not
Kinoterapia: TOUCH ME NOT
reż. Adina Pintilie, Rumunia, Niemcy, Czechy, Bułgaria, Francja 2018, 125 min.
Wprowadzenie i dyskusja po filmie : Dominika Rajska – psycholożka, seksuolożka. Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz studiów podyplomowych z Seksuologii Klinicznej w CKP WUM; certyfikowana edukatorka seksualna.
Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale Touch Me Not nie tylko dotyka tematu ciała, seksualności czy intymności, ale po prostu – dotyka. W jednej ze scen seks-couch uderza pięścią bohaterkę w klatkę piersiową i film Adiny Pintilie jest takim mocnym uderzeniem. Tylko od nas samych, od naszej relacji z własnym ciałem zależy, jak na niego zareagujemy – krzykiem, szlochem, wycofaniem, wstydem. Bohaterami Touch Me Not są Laura (Benson, grała m.in. w Niebezpiecznych związkach), Tómas (Lemarquis, znany z Nói Albinói Dagura Káriego) i Christian (Bayerlein): dojrzała kobieta ukrywająca smutek i gniew w zatrzaśniętej skorupie ciała oraz dwóch młodych mężczyzn. Jeden całkowicie pozbawiony owłosienia, drugi cierpiący na dystrofię mięśniową, poruszający się na wózku. W rozmowie z Piotrem Czerkawskim dla Filmwebu Pintilie podkreśla jednak: Choć wszyscy noszą w filmie te same imiona co w rzeczywistości, nie można uznać, że przedstawiają na ekranie kompletny obraz własnego ja. Co najwyżej tworzą wariacje na temat samych siebie. Przygoda, do jakiej zaprasza ich reżyserka, a w której najważniejszą rolę odgrywa dotyk, każe nam na nowo przemyśleć kategorie: piękna, atrakcyjności, normy. Debiut młodej Rumunki to film bardzo odważny, w większości improwizowany, sytuujący się pomiędzy dokumentem, psychodramą, fabułą a performance’em. Bardziej doświadcza się go, niż ogląda. Kino rzadko w tak otwarty, dojrzały sposób zajmuje się ciałem, rzucając je na żer pornografii. Pintilie zwraca je nam, widzom, byśmy to zaniedbane, pełne wstydu ciało mogli wreszcie poczuć, zrozumieć, pokochać. Małgorzata Sadowska. Nagrody: MFF w Berlinie 2018 – Najlepszy debiut, Najlepszy film (Złoty Niedźwiedź)
Dominika Rajska – psycholożka, seksuolożka. Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz studiów podyplomowych z Seksuologii Klinicznej w CKP WUM; certyfikowana edukatorka seksualna. Obecnie współpracującą z Ośrodkiem Readaptacji Solidarni PLUS na oddziale szpitalnym wspierając osoby żyjące z HIV/AIDS oraz leczące się z uzależnień. Prowadzi edukację seksualną w szkołach, oraz warsztaty z rozwoju psychoseksualnego dla dorosłych. Współpracuje również z Centrum Praw Kobiet w Gdańsku oraz prowadzi prywatną praktykę udzielając wsparcia psychologicznego i psychoseksualnego. Współorganizatorka #sexedgdansk – nieformalnej edukacji seksualnej dla dorosłych. Promuje pozytywną seksualność z pełną afirmacją dla różnorodności wszystkich osób.
[content_block id=13899 slug=karnety-dkf-20172018]