Strona główna Events - ACK Alternator CHÓR CD Płyta “Chwalebna Droga Krzyżowa”

Organizator

Akademicki Chór UG
Akademicki Chór UG
Email
chor@ug.edu.pl
Strona WWW
AKADEMICKI CHÓR UG

Lokalizacja

ACK Alternator
Wita Stwosza 58
Kategoria
Kod QR

Data

paź 06 2013
Zakończone!

Płyta “Chwalebna Droga Krzyżowa”

CHWALEBNA DROGA KRZYŻOWA to oratorium na chór, solistów, kameralny zespół wokalny i instrumenty perkusyjne. Oratorium powstało w 2010 roku inspirowane Drogą Krzyżową pędzla Leszka Zadrąga z kościoła św. Huberta w Zalesiu Górnym. Inspirowane ikonami obrazy skłaniają do przeżycia Drogi Krzyżowej jako dojścia Chrystusa do chwały Zmartwychwstania, będąc syntezą myśli teologicznej Wschodu i Zachodu.

Stanisław Szczyciński kompozytor Oratorium, wykorzystał swoje bogate doświadczenie uprawiania chorału gregoriańskiego, polifonii renesansowej, muzyki greckiej oraz śpiewów cerkiewnych, aby dać uczestnikom muzycznej Drogi Krzyżowej możliwość czerpania z bogactwa chrześcijańskiej spuścizny kulturowej.

Tekst Oratorium stanowią cytaty z Pisma Świętego. Zależnie od wymowy cytatu kompozytor sięga do różnorodnych stylów muzyki chrześcijańskiej od chorału gregoriańskiego i śpiewów bizantyjskich aż do form zbliżonych do kanonów z Taize.

Chwalebna Droga Krzyżowa ma formę bardziej nabożeństwa niż koncertu, mimo że stacje rozważane są śpiewem, a wysublimowana muzyka gra ogromną rolę w sposobie jej przeżycia.

Wydarzenie zostało zakończone.