Strona główna Events - ACK Alternator Film Metropolis z muzyką na żywo

Aula 1.43, Gdańsk Wita Stwosza 55

REZERWACJA

paź 20 2022

Metropolis z muzyką na żywo

START SEZONU FILMOWEGO 2022/23

Pokaz filmu „METROPOLIS
reż. Fritz Lang , 1927, Niemcy, 157 min.

z muzyką na żywo
MARCINA PUKALUKA
[elektroniczne instrumenty klawiszowe]

Miejsce:
Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
Ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk Oliwa

WSTĘP WOLNY dla studentów Związku Uczelni Fahrenheita – Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (za okazaniem legitymacji studenckiej)

Bilety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł /

*bilety ulgowe dla słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)

AKCEPTUJEMY PŁATNOŚĆ KARTĄ

Prelekcja dr Wanda Dittrich

Metropolis
reżyseria: Fritz Lang
scenariusz: Fritz Lang, Thea von Harbou
zdjęcia: Walter Ruttmann, Karl Freund, Günther Rittau
muzyka: Marcin Pukaluk (instrumenty klawiszowe)
produkcja: Niemcy
gatunek: Sci-Fi, Niemy
czas trwania: 157 minut

Metropolis Fritza Langa liczy sobie już niemal 90 lat i wciąż budzi podziw oraz szacunek dla dawnych filmowców. To futurystyczne, sztandarowe dzieło niemieckiego ekspresjonizmu, zachwyca zarówno od strony wizualnej, technicznej jak i fabularnej. Pełna symboliki opowieść o zmechanizowanym świecie wciąż porusza, skłania do dyskusji oraz inspiruje coraz to nowe pokolenia twórców. Metropolis za wzór stawiali sobie Ridley Scott kręcąc „Łowcę androidów”, Osamu Tezuka tworząc w 1949 roku mangę pod tym samym tytułem, którą w 2001 roku doskonale zekranizował, Japończyk Rintaro, a nawet David Fincher reżyserując wideoklip do piosenki Madonny Express Yourself.
Nic też dziwnego, że ten niemy film od zawsze stanowił wyzwanie dla kompozytorów muzyki filmowej, którzy starali się uzupełnić wizję niemieckiego ekspresjonisty, wypełnić ją dźwiękiem innym niż oryginalna muzyka Gottfrieda Huppertza. Swoje partytury stworzył Philip Glass, Abel Korzeniowski, a nawet Giorgio Moroder, który pod film podłożył największe hity muzyki pop, święcące tryumfy w latach 80-tych.
Film zabrzmi ze ścieżką dźwiękową autorstwa Marcina Pukaluka, którą kompozytor wykonana na żywo, wykorzystując do tego elektroniczne instrumenty klawiszowe.
Marcin Pukaluk – muzyk multiinstrumentalista. W jego podejściu do muzyki uderza prostota środków, przejrzystość formy, oraz radykalna selekcja dźwięków. Cechy te wpisują go w powstały w latach 60-tych nurt minimal music. Artysta nie kryje zresztą źródeł swoich inspiracji, podając nazwiska takich kompozytorów jak: Steve Reich, Philip Glass, Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar. Jego kompozycje łączą w sobie głęboką fascynację przestrzenią, wyrażającą się w dbałości o warstwę brzmieniową utworów, umiejętne operowanie nastrojem oraz wyczucie filmowego dramatyzmu.

Organizatorzy: Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki // Akademickie Centrum Kultury UG Alternator // Uniwersytet Gdański

Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl / Radio Mors / CDN

Kontakt: dkf@ug.edu.pl