Strona główna Events - ACK Alternator Spotkania autorskie Spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem – „Szamańska choroba”

ACK UG ALTERNATOR
ack@ug.edu.pl

Wydział Filologiczny UG
Aula 1.43, Gdańsk Wita Stwosza 55

sty 19 2022

Spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem – „Szamańska choroba”

Spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem

wokół książki „Szamańska choroba”

19 stycznia 2022, godz. 18.00

Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczny, aula 1.43

ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk Oliwa

Prowadzenie: Adam Majewski

Wstęp wolny – wymagana rejestracja na stronie ack.ug.edu.pl

Jacek Hugo-Bader nie jest żadnym pisarzem, reporterem. Jest po prostu szamanem pióra!

W swoich książkach prowadzi na rubieże postsowieckiej rzeczywistości, odsłania zakamarki wschodniej duszy, przenosi w zaświaty. I przede wszystkim zabiera do Rosji.

W jego najnowszym dziele, „Szamańskiej chorobie” pojawia się Syberia Środkowa. Wybrzmiewa niczym szamański bęben, otwierając podwoje tajemnicy.

Jacek Hugo-Bader, reporter, który od trzydziestu lat opisuje upadek imperium sowieckiego. Bierze się tylko za to, co sobie sam wymyśli i zorganizuje, i zawsze jakoś udaje mu się, żeby jego marzenia nie pozostały marzeniami.

Od trzynastu lat marzył o szamańskim temacie – ale się go bał. Przeczytajcie, a dowiecie się czego było się bać. To najbardziej niezwykła podróż w jego życiu. A żeby niezwykła była do samego końca, książkę tę wydał zupełnie sam. Nie licząc błogosławieństwa szamanki Ałtany, szamanów Ondara, Kułana i Andrieja Pawłowa.

To nie jest zwyczajne wygrzewanie ciała w parze i ukropie, ale szamańska tortura w chacie potu, doprowadzanie samego siebie przez fizyczną udrękę do ekstazy, rytuał ognia i wody, w którym wrzaski i wycie kobiet mieszają się z gardłowym śpiewem szamanów. To przerażający, diabelski dźwięk o nieludzko niskiej częstotliwości, przy którym ciarki latają po plecach. Nazywają to chripłopienijem, czyli śpiewem rzężącym, chrypiącym, czy też charczącym, a u nas – śpiewem gardłowym. Chociaż wyobraźnia podpowiada, że to melodia, którą wyrywają komuś z brzucha, pieśń konającego na torturach.

A z chaty co chwila wybiega któraś z kobiet i zupełnie goła, zataczając się gna jak szalona z rozkudlonym łbem przez dziedziniec, pada na ziemię, wykrzykuje coś niezrozumiale, a potem cichnie, mokrą twarz, piersi i brzuch maże brudnymi od ziemi rękoma i wraca do gorącej jak piekło chaty. Kolejna magiczna noc. Pełna szaleństwa, krzyku, płaczu i zawodzenia.

(fragment książki Szamańska choroba, Jacek Hugo-Bader)

Jacek Hugo-Bader (ur. 1957) — reporter „Gazety Wyborczej”. Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył wielomiesięczną podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w „Białej gorączce”. W 2011 roku ukazały się jego „Dzienniki kołymskie”, owoc – także samotnej – tym razem autostopowej podróży na Kołymę. Jest również autorem książek „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” oraz „W rajskiej dolinie wśród zielska”, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike, a także współautorem filmów dokumentalnych „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy” oraz „Ślad po mezuzie”. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jego przedostatnia książka „Skucha” była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Nagrody Literackiej Nike, a także uznana przez „Magazyn Literacki Książki” za najlepszą książkę reportażową 2016 roku. Jego kolejna książka „Audyt” ukazała się w 2018 roku.

Patroni medialni: Portal Trójmiasto.pl, „Outdoor Magazyn”

Patroni honorowi: Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski

Projekt zrealizowany w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator”.

Wyprzedane!