Akademicki Chór UG

sty 19 2023

1 na 7

„Znamy się…50 lat!”

Koncert Jubileuszowy Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego!

Znamy się już 50 lat! I nie tylko znamy, ale od 50 lat wspólnie muzykujemy w Akademickim Chórze Uniwersytetu Gdańskiego i jesteśmy dumni, że możemy zaprosić Was na to tak ważne dla nas wydarzenie.

⭐

Koncert jubileuszowy składać się będzie z trzech części:

W pierwszej części zaprezentujemy wybór piosenek z okresu 20-lecia międzywojennego oraz przebojów polskiej piosenki z listy przebojów Radia Trójka z choreografią w reżyserii Beaty Oryl i z towarzyszeniem Zespołu Pieśni i Tańca UG „Jantar”. Aranżacji piosenek dokonał Artur Jurek*. Podczas tej części koncertu Marcin Tomczak poprowadzi zespół w składzie: Zagan Acoustic: skrzypce – Joachim Łuczak, akordeon – Paweł Zagańczyk, kontrabas, gitara basowa – Jarosław Stokowski, klarnet – Andrzej Wojciechowski, fortepian – Bogdan Kułakowski, Artur Jurek, perkusja – Łukasz Łapiński, gitara – Krzysztof Paul.

W drugiej części koncertu wykonamy repertuar a cappella kompozytorów zagranicznych i polskich takich jak: K. Szymanowski, A.Rocławska-Musiałczyk, N. Alcala, K. Steven, czy T. Vulc.

W trzeciej części obchodów jubileuszowych usłyszymy polską premierę niezwykłego dzieła brytyjskiego kompozytora Davida Arthura Fanshawe pod tytułem “African Sanctus”. African Sanctus to kompozycja wyjątkowa, forma tradycyjnej mszy – będącej połączeniem muzyki współczesnej i współczesnego instrumentarium (zestawy perkusyjne, gitary, fortepian) z etniczną muzyką Afryki. Oryginalne nagrania muzyki i śpiewów ludowych plemion Czarnego Kontynentu, przeplatane „tradycyjną” muzyką Zachodu (chór, solistka operowa) tworzą wyjątkowy obraz dźwiękowy, będący przesłaniem o pokój na świecie, w którym wszyscy ludzie bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy język, tworzą jedną ogólnoludzką rodzinę.Przygotowanie chóru: Marcin Tomczak, Aneta Majda oraz Filip Cieszyński.
Ruch sceniczny: Beata Oryl.

19 stycznia 2023r., godz. 19:00
Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsk

*Artur Jurek – pianista, organista, aranżer i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat festiwalu Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Unit Seven. Współpracował m. in. z Leszkiem Dranickim, Przemkiem Dyakowskim, Darkiem Herbaszem, Joanną Knitter czy Wojciechem Staroniewiczem. Od 2019 roku prowadzi Artur Jurek Hammond Quartet. Aranżuje dla: Filharmonii Bałtyckiej, Teatru Muzycznego w Gdyni, Maybe Theater Company i Hevelius Brass w Gdańsku oraz zespołu Behemoth. Współtwórca projektów aktorskich Marka Richtera i Andrzeja Słabiaka.