Pasja Gdańska Georga Philippa Telemanna
Siłami Akademickiego Centrum Kultury UG oraz Gdańskiego Towarzystwa Promocji Kultury Akademickiej, przy współfinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, wydana została płyta “Pasja Gdańska”.
Płyta ta zawiera odnaleziony po latach utwór Georga Philippa Telemanna napisany w XVIII w. dla kościoła św. Jana – “Matthäuspassion 1754 Danziger Passion TVWV 5:39”.
Utwór ten po 257 latach został ponownie wykonany w Gdańsku 30 kwietnia 2011 roku w kościele św. Mikołaja. W wykonaniu brały udział: Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Chór Męski Wydz.IV Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz orkiestra barokowa “Silva Rerum” pod batutą Michała Kozorysa. Współorganizatorami koncertu były Konsulat Generalny Republiki Niemiec w Gdańsku oraz Związek Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku. Płyta “Pasja Gdańska” zawiera nagranie tegoż koncertu.
“Georg Philipp Telemann (1681-1767), znakomity niemiecki kompozytor ery baroku (był wówczas znany lepiej od wspołczesnego sobie J.S. Bacha), przez 43 lata pełnił w Hamburgu funkcję miejskiego kantora. Do jego obowiązków należało m.in. tworzenie co roku pasji oratoryjnej opartej na tekście jednej z czterech Ewangelii. Pasja była następnie wykonywana podczas Wielkiego Tygodnia w hamburskich kościołach. Do dziś zachowało się ponad 20 powstałych w tym cyklu utworów Telemanna.
Jednym z nich jest Pasja wg św. Mateusza (1754) TWV 5:53, znana jako Danziger Passion. Kompozycja, wykonana po raz pierwszy w 1754 roku w gdańskim kościele św. Jana pod batutą Christiana Weinholza, stanowi wyjątkową pozycję w dorobku hamburskiego kantora. Jest to jego jedyny zachowany utwór liturgiczny przeznaczony do wykonania poza Hamburgiem. Pasja Mateuszowa (1754) jest niezwykła również ze względu na swą formę – stanowi ona bowiem odzwierciedlenie specyficznej dla Gdańska tradycji muzyki sakralnej, kultywowanej w naszym mieście od połowy XVIII wieku. Do tekstu Ewangelii Mateuszowej dołączone tu zostały 34 protestanckie chorały, śpiewane przez zgromadzonych w świątyni wiernych. W Johanniskirche tego rodzaju tradycje wykonawcze sięgają 1666 roku.
Pasja Gdańska do niedawna pozostawała nieznana, ponieważ partytura utworu zaginęła. Jednak na początku lat 80. XX w. w Weimarze dokonano sensacyjnego odkrycia: odnaleziono tam dokumenty zidentyfikowane jako zaginione dzieło G. Ph. Telemanna, po czym utwór został opracowany do koncertowego wykonania przez Telemann Archiv w Magdeburgu.
30 kwietnia 2011 roku – po 257 latach została przywrócona kolejna część wielkiej, wielowiekowej tradycji miasta Gdańska.” (red. Piotr Schroeder)
/Płyta ta nie została wprowadzona do powszechnej sprzedaży. Jednakże każdy nią zainteresowany proszony jest o kontakt z kierownikiem chóru./
——————————————————————————————————————————
Georg Philipp TELEMANN
” Pasja Gdańska”
Matthäuspassion 1754
Danziger Passion
TVWV 5:39
Dyrygent – Michał Kozorys
———————————————————————-
Wykonawcy
Ewangelista Janusz Bazylewicz, tenor
Jezus Krzysztof Bobrzecki, bas
Judasz Anna Olszak
Piotr, Piłat Mateusz Kołos
2 fałszywi świadkowie Mateusz Kołos, Maciej Jarczyński
Kaifasz Tomasz Stępień
2 Dziewki Urszula Grzelak, Anna Olszak
Żona Piłata Urszula Grzelak
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Chór Męski Wydziału IV Akademii Muzycznej w Gdańsku
Kameralna Orkiestra Barokowa SILVA RERUM
Maja Mirocha flet traverso
Elin Olstorpe flet traverso
Danuta Zawada skrzypce barokowe
Madoka Nakamaru skrzypce barokowe
Joanna Kostylew altówka barokowa
Agnieszka Oszańca wiolonczela barokowa
Marco Lo Cicero kontrabas
Małgorzata Skotnicka pozytyw