Repertuar DKF Miłość Blondynki
Archiwum
Nadchodzące
czerwiec 2024
Filmowe Podlasie Atakuje
Organizator
-
DKF
-
Email
dkf@ug.edu.pl -
Strona WWW
DKF MIŁOŚC BLONDYNKI
Lokalizacja
- Kolonia Artystów - siedziba Gdańsk Wrzeszcz
- Al. Grunwaldzka 51 80-241 Gdańs
Przegląd kina niezależnego Filmowe Podlasie Atakuje…Gdańsk!
Krótkie metraże // klipy // animacje
Filmowe Podlasie, czyli jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego.
Miejsce: Kolonia Artystów | Aleja Grunwaldzka 51 , Gdańsk,
Wstęp wolny
Gość pokazu: Krzysztof Sienkiewicz (DKF GAG, Białystok)
Filmowe Podlasie, czyli jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w Białymstoku i na Podlasiu w miejscu styku wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, którego ujście znajduje wyraz w oryginalnych działaniach twórczych. Każdego roku premierowa prezentacja nowego materiału ma miejsce w Białostockim Ośrodku Kultury / Kino Forum, a następnie rusza w Polskę i świat!
Autorem projektu graficznego tegorocznej edycji FPA! jest Szymon Ruczyński, twórca urodzony w 2000 roku w Hajnówce. Szymon jest studentem specjalności Film Animowany i Efekty Specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi, ale równocześnie studiuje biologię na Uniwersytecie Łódzkim. Inspirację czerpie z serca Puszczy Białowieskiej i to właśnie tam powstają jego nagradzane filmy animowane, często poruszające tematy związane z relacją człowieka z przyrodą.
więcej informacji: https://www.facebook.com/filmowepodlasie
maj 2024
STREFA INTERESÓW
Organizator
-
DKF
-
Email
dkf@ug.edu.pl -
Strona WWW
DKF MIŁOŚC BLONDYNKI
Kinoterapia: STREFA INTERESÓW
Polska, Wielka Brytania, USA, 2023, 105 min.
(Zone of Interest)
Reżyseria: Jonathan Glazer
Występują: Sandra Hüller, Christian Friedel, Ralph Herforth
Język oryginalny: angielski, polski, niemiecki
Gatunek: dramat
W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?
Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin” oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. „Strefa interesów” to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w 5 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”, „Ida”). To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.
BRACIA ZE STALI
Organizator
-
DKF
-
Email
dkf@ug.edu.pl -
Strona WWW
DKF MIŁOŚC BLONDYNKI
USA, Wielka Brytania, 2023, 130 min.
(The Iron Claw)
Reżyseria: Sean Durkin
Występują: Zac Efron, Jeremy Allen White, Harris Dickinson, Maura Tierney, Stanley Simons, Holt McCallany, Lily James
Język oryginalny: angielski
Gatunek: dramat
Oparta na faktach historia wielkich ambicji, triumfów i rodzinnej klątwy. „Bracia ze stali” z rozmachem kreślą opowieść o amerykańskiej rodzinie, miłości podszytej rywalizacją i sukcesie, którego nie unieśli na swoich barkach niepokonani na ringu bracia Von Erich. Za tym epickim widowiskiem stoi filmowa drużyna marzeń: wyspecjalizowany w thrillerach psychologicznych Sean Durkin („Gniazdo”), operator „Syna Szawła” Mátyás Erdély i fantastyczne aktorskie trio: łamacz nastoletnich serc Zac Efron („Podły, okrutny, zły”), Jeremy Allen White – gwiazda serialu „The Bear” oraz Harris Dickinson („W trójkącie”). „Bracia ze stali” to mieszanka wściekłości, wzruszenia i śmiechu, gwarantująca emocjonalny nokaut.
Surowy teksański ojciec – głowa rodu Von Erich – zrobi wszystko, by jego synowie osiągnęli w sporcie to, czego on sam nie zdołał. Za kulisami wrestlerskich widowisk, na punkcie których w latach 80. oszalała Ameryka, kryją się jednak brutalne treningi, złamane charaktery, przekreślone marzenia i poturbowane braterskie relacje. Rodzicielskie ambicje okazują się przekleństwem synów – na Von Erichów spada cios za ciosem. Czy niezwyciężeni dotąd bracia unikną wiszącego nad nimi fatum?
Najnowszy przebój studia A24 to rozpisana na dekady, widowiskowa saga mierząca się z amerykańskim snem; opowieść o surowym wychowaniu i cenie, jaką płacą dzieci, gdy rodzina zmienia się w nastawioną na zysk korporację. „Bracia ze stali” kierują reflektory na ring, jakim bywa rodzinny dom, gdzie toczy się najważniejsza z walk: o miłość, uznanie, uwagę.
NORIFEST Festiwal Kultury Azjatyckiej
NORIFEST Festiwal Kultury Azjatyckiej, to trzydniowe wydarzenie promujące kulturę Japonii, Korei Południowej i Chin. Chcemy w przystępny i ciekawy sposób pokazać różne oblicza Azji Wschodniej, jej różnorodność i jak wiele ma do zaoferowania. Naszym celem jest popularyzacja kultury azjatyckiej i krajów Azji Wschodniej na terenie Trójmiasta. Festiwal skierowany jest zarówno do miłośników krajów azjatyckich jak i tych, którzy chcą poznać ją lepiej, ale nie wiedzą od czego zacząć.
Podczas festiwalu oferujemy uczestnikom m.in. udział w warsztatach z języka japońskiego, koreańskiego oraz chińskiego dla początkujących; spotkanie autorskie z Małgorzatą Sidz (Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej, wyd. Prószyński i S-ka); warsztaty ruchowe i pokazy sztuk walki. Przeprowadzimy także trzy pokazy filmowe – Spirited Away: W krainie bogów (2001), Duch (2023) oraz Jezioro dzikich gęsi (2019) oraz panel dyskusyjny dotyczący prezentowanych filmów. Poprowadzone zostaną również wykłady z obszaru kultury popularnej i praktyk życia codziennego w kraju wschodnio-azjatyckim.
Dodatkowo oferujemy udział w quizie z wiedzy o Azji, wysłuchanie legend prosto ze Wschodu, czy zagranie w tradycyjne i popularne gry. Współpracujemy również z wydawnictwami popularyzującymi i wydającymi literaturę azjatycką (Kwiaty Orientu, Yumeka).
Podczas festiwalu będziemy zachęcać uczestników do udziału w dyskusjach towarzyszących wydarzeniom oraz konkursach.
Zapraszamy wszystkich na kulturalną podróż do Azji Wschodniej!
Szczegóły program już wkrótce na
https://www.facebook.com/norifest
https://www.instagram.com/norifest
Honorowy Patronat na wydarzeniem objęli Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Organizatorzy: Uniwersytet Gdański, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG, Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki
Partnerzy: Instytut Rusycystyki i Studiów Wschodnich UG, Centrum Studiów Azji Wschodniej UG, Instytut Konfucjusza UG, Akademickie Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UG, Centrum Wsparcia Psychologicznego UG, Koło Sinologii UG, Europejskie Stowarzyszenie Sztuk Walki, Wydawnictwo Kwiaty Orientu, Wydawnictwo Yumeka, Wydawnictwo Prószyński Media, Łowcy Słów, MATSURI – Szkoła Języków Orientalnych, Index Klubokawiarnia
Patronat medialny: Portal Trójmiasto.pl, Gazeta UG, Radio MORS
Norifest: SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW
Organizator
-
DKF
-
Email
dkf@ug.edu.pl -
Strona WWW
DKF MIŁOŚC BLONDYNKI
Pokaz otwarcia festiwalu NORIFEST Festiwal Kultury Azjatyckiej
SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW
reż. Hayao Miyazaki, Japonia, 2001, 125 min.
Wstęp karnety 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł
Szczegółowy program festiwalu na https://www.facebook.com/norifest
Dziesięcioletnia Chihiro przeprowadza się z rodzicami do nowego miasta. Po drodze jednak gubią trasę i postanawiają pozwiedzać i zatrzymać się na coś do jedzenia. W ten sposób trafiają do opuszczonego miejsca przypominającego nocny market, nieświadomie przenosząc się do świata bogów. Głodni rodzice zjadają posiłek nieprzeznaczony dla ludzi i zamieniają się w świnie, a Chihiro zostaje uwięziona w innej rzeczywistości. Żeby uratować siebie i rodziców musi rozpocząć pracę dla czarownicy Yubaby, służąc różnym bóstwom i istotom w tradycyjnej łaźni. Czas spędzony w świecie bogów staje się próbą jej odwagi, poczucia własnej wartości i życzliwości.
Spirited Away: W krainie bogów stał się już klasykiem japońskiej animacji. Jest też pierwszym filmem wyprodukowanym przez Studio Ghibli, który zdobył w 2003 roku Oscara za najlepszy film animowany. Ten sukces reżyser Hayao Miyazaki powtórzył dopiero 20 lat później, otrzymując złotą statuetkę za film Chłopiec i czapla (2023).
Historia Chihiro to piękna opowieść o odwadze, odpowiedzialności i przyjaźni. Spirited Away: W krainie bogów zachwyca obrazem i muzyką, a sama historia okazuje się ponadczasowa.
Dystrybucja: Gutek Films
ANATOMIA UPADKU
Organizator
-
DKF
-
Email
dkf@ug.edu.pl -
Strona WWW
DKF MIŁOŚC BLONDYNKI
Horyzonty kina: ANATOMIA UPADKU
Reż. Justine Triet, Francja, 2023, 152 min.
scenariusz: Justine Triet, Arthur Harari
Obsada Sandra Hüller, Milo Machado Graner, Swann Arlaud, Antoine Reinartz
Prelekcja i dyskusja Maciej Gil (Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych)
„Anatomia upadku” to absolutne wydarzenie – jeden z najgłośniejszych filmów roku, zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny i dwóch Złotych Globów, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. To mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy zabiła?” ogląda się jak pełną napięcia intrygę rodem z „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera. To coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa: to niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie. W roli głównej nominowana do Oscara fenomenalna Sandra Hüller.
Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który zajmuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie, na które szukamy odpowiedzi, brzmi: 'Czy to zrobiła?’.
Dystrybucja M2 Films
https://www.m2films.pl/movie/anatomy-of-a-fall
kwiecień 2024
PIANOFORTE spotkanie z pianistą MIKOŁAJEM SIKAŁĄ
Organizator
-
DKF
-
Email
dkf@ug.edu.pl -
Strona WWW
DKF MIŁOŚC BLONDYNKI
Inni Organizatorzy
-
ACK UG ALTERNATOR
-
Telefon
58 523 24 50 -
Email
ack@ug.edu.pl
Nagroda Najlepszy Film Dokumentalny Polskie Nagrody Filmowe ORŁY 2024
Reż. Jakub Piątek, Polska, 2023, 89 min.
Nowy film Kuby Piątka („Primetime”) był hitem festiwalu Sundance i otrzymał Nagrodę Publiczności w czasie największego polskiego festiwalu filmowego – Millennium Docs Against Gravity. .
Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia. Swoje życie od dzieciństwa podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. Po raz pierwszy w historii mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni w oczekiwaniu na werdykt spędzają bezsenne noce w warszawskich barach. Nieubłagane reguły konkursu sprawiają, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań.
https://www.againstgravity.pl/films/pianoforte
dr Mikołaj Sikała
Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu dra Kordiana Góry oraz w klasie kameralistyki dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej i mgr Bożeny Szull-Talar. Zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie ukończył z wyróżnieniem. W 2022 uzyskał stopień doktora sztuki (studia III stopia w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej). Jest również absolwentem klasy fortepianu PSM I i II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Alicji Michowskiej oraz mgr Małgorzaty Stożyńskiej. Występował w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Rumunia, Czechy) jako solista oraz kameralista m.in. w duecie fortepianowym z Adamem Piórkowskim oraz w duecie z wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim.
Zdobywca nagród i wyróżnień, w tym m.in. I nagrody w kategorii „duet fortepianowy na cztery ręce” oraz I nagrody w kat. „duet na dwa fortepiany” w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Orbetello (Włochy, 2018), III nagrody w 48. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (2017), III nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Euregio Piano Award w Geilenkirchen (2018), II nagrody w kategorii „duet fortepianowy na cztery ręce” oraz II nagrody w kat. „duet na dwa fortepiany” w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2015), I nagrody w kategorii „zespół kameralny” w XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2015), III nagrody w kat. „duet fortepianowy” w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014), I nagrody oraz dwóch nagród specjalnych w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Goerlitz/Zgorzelcu (2011), II nagrody w I Gdańskim Konkursie Pianistów Kameralistów (2016), Nagrody Specjalnej dla najlepszego akompaniatora, studenta uczelni muzycznej w X Konkursie Muzyki XX i XXI wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (2014) oraz wyróżnień w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie i w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szymanowski In memoriam w Warszawie (2011).
W lutym 2017 roku został laureatem Konkursu o Stypendium Fundacji Yamaha w Łodzi. Otrzymał również tytuł laureata „Estrady Młodych” 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej, na którym przyznano mu także dwie nagrody specjalne – nagrodę im. Jerzego Waldorffa oraz nagrodę Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (2015). We wrześniu 2018 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach, natomiast w lutym 2019 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Juries in Competition w Salzburgu.
https://amuz.gda.pl/wydzialy/wydzial-ii-instrumentalny/pedagodzy/mgr-mikolaj-sikala,599
Organizatorzy: DKF UG Miłość Blondynki, ACK UG Alternator, Uniwersytet Gdański
Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Radio MORS,
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55, 80-308, Gdańsk Oliwa
Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł
Sprzedaż karnetów na www.ekobilet.pl/ack oraz na pół godziny przed seansem z opcją płatności gotówką lub terminalem płatniczym.
* karnety ulgowe dla studentów UG, PG, GUMed-u, pracowników UG, uczniów szkół średnich, słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca lub Metropolitalnej Karty dla Kultury
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu bez podawania przyczyny.
Kontakt: dkf@ug.edu.pl
https://www.facebook.com/dkfmiloscblondynki
Konfrontacje: 20 000 GATUNKÓW PSZCZÓŁ
Organizator
-
DKF
-
Email
dkf@ug.edu.pl -
Strona WWW
DKF MIŁOŚC BLONDYNKI
Inni Organizatorzy
-
ACK UG ALTERNATOR
-
Telefon
58 523 24 50 -
Email
ack@ug.edu.pl
Reż. Estibaliz Urresola Solaguren, Hiszpania, 2023, 125 min.
Występują: Sofía Otero, Patricia López Arnaiz, Ane Gabarain
Język oryginalny: hiszpański, baskijski, francuski
Gatunek: dramat
Najlepszy hiszpański film roku, a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę aktorską na MFF w Berlinie. Dziesięcioletnia (!) Sofia Otero jest najmłodszą w historii Berlinale laureatką tej nagrody. W „20 000 gatunków pszczół” wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju.
Dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów.
Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20 000 gatunków pszczół. Dlaczego zatem ogromne bogactwo sposobów, na jakie manifestuje się ludzka osobowość, płeć czy seksualność, tak często budzi sprzeciw? „20 000 gatunków pszczół” to także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.
Nagrody i festiwale
Berlinale 2023 Nagroda za najlepszą rolę główną (Sofia Otero)
Festiwal Filmowy w Maladze 2023 Najlepszy Hiszpański Film Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Patricia López Arnaiz)
Premio Feroz Puerta Oscura – Nagroda hiszpańskich krytyków filmowych
Nagrody Goya 2023 15 nominacji, w tym: dla Najlepszego Filmu, Najlepszy Debiut Reżyserski, Najlepszy Scenariusz Oryginalny, Najlepsze Zdjęcia,Najlepsze Role pierwszo- i drugoplanowe
Europejskie Nagrody Filmowe 2023 Europejskie Odkrycie – Nagroda FIPRESCI (nominacja)
https://gutekfilm.pl/20-000-gatunkow-pszczol-urresola-solaguren
Organizatorzy: DKF UG Miłość Blondynki, ACK UG Alternator, Uniwersytet Gdański
Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Radio MORS,
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55, 80-308, Gdańsk Oliwa
Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł
Sprzedaż karnetów na www.ekobilet.pl/ack oraz na pół godziny przed seansem z opcją płatności gotówką lub terminalem płatniczym.
* karnety ulgowe dla studentów UG, PG, GUMed-u, pracowników UG, uczniów szkół średnich, słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca lub Metropolitalnej Karty dla Kultury
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu bez podawania przyczyny.
Kontakt: dkf@ug.edu.pl
https://www.facebook.com/dkfmiloscblondynki
Kinoterapia: CZASEM MYŚLĘ O UMIERANIU
Organizator
-
DKF
-
Email
dkf@ug.edu.pl -
Strona WWW
DKF MIŁOŚC BLONDYNKI
Inni Organizatorzy
-
ACK UG ALTERNATOR
-
Telefon
58 523 24 50 -
Email
ack@ug.edu.pl
Reż. Rachel Lambert, USA, 2023, 91 min.
Tytuł oryginalny: Sometimes I Think About Dying
Reżyseria Rachel Lambert
Scenariusz Stefanie Abel Horowitz, Kevin Armento, Katy Wright-Mead
Zdjęcia Dustin Lane
Obsada Daisy Ridley, Dave Merheje, Marcia DeBonis
„Czasem myślę o umieraniu” to pełna subtelnego humoru opowieść o pokonywaniu własnych ograniczeń, w której główną rolę gra gwiazda finałowej trylogii „Gwiezdnych wojen” Daisy Ridley. Film Rachel Lambert jest rozwinięciem wielokrotnie nagradzanego krótkiego metrażu Stefanie Abel Horowitz, który z kolei oparty był na sztuce „Killers” autorstwa Kevina Armento.
Fran (w tej roli Daisy Ridley) jest przykładem typowej introwertyczki. Mieszka sama, stroni od ludzi, mimo że w pracy jest na nich poniekąd skazana, a jakiekolwiek głębsze relacje napawają ją autentycznym przerażeniem. Do bólu uporządkowane życie kobiety wypełnia monotonia, a każdy dzień wygląda dokładnie tak samo. Śniadanie, kilka godzin spędzonych w biurze przed monitorem, powrót do domu, kolacja i sen.
Tyle że tak naprawdę nikt nie wie, o czym Fran przez cały ten czas rozmyśla. Sposób na pokonanie codziennej nudy ma dość oryginalny, a jest nim snucie fantazji na temat tego, w jakich okolicznościach mogłaby umrzeć. Od zwykłego wypadku samochodowego przez bardziej fantazyjne, a zarazem brutalne zdarzenia, jak chociażby uduszenie przez węża. Z tych makabrycznych rozmyślań bohaterkę wybija nowy kolega z pracy, Robert (Dave Merheje), który, ku jej zdziwieniu, nie tylko interesuje się Fran, ale w końcu postanawia zaprosić ją do kina.
Wbrew przygnębiającemu tytułowi sporo tu ciepła, subtelnego poczucia humoru i empatii. Będąca interesującą hybrydą gatunkową historia Fran to refleksyjna opowieść o pokonywaniu społecznych fobii i próbie radzenia sobie z własnymi ograniczeniami.
https://aurorafilms.pl/film/czasem-mysle-o-umieraniu/
Organizatorzy: DKF UG Miłość Blondynki, ACK UG Alternator, Uniwersytet Gdański
Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Radio MORS,
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55, 80-308, Gdańsk Oliwa
Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł
Sprzedaż karnetów na www.ekobilet.pl/ack oraz na pół godziny przed seansem z opcją płatności gotówką lub terminalem płatniczym.
* karnety ulgowe dla studentów UG, PG, GUMed-u, pracowników UG, uczniów szkół średnich, słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca lub Metropolitalnej Karty dla Kultury
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu bez podawania przyczyny.
Kontakt: dkf@ug.edu.pl
https://www.facebook.com/dkfmiloscblondynki
Horyzonty kina: DREAM SCENARIO
Organizator
-
DKF
-
Email
dkf@ug.edu.pl -
Strona WWW
DKF MIŁOŚC BLONDYNKI
Reż. Kristoffer Borgli, USA, 2023,100 min.
Występują: Nicolas Cage, Julianne Nicholson, Michael Cera
Język oryginalny: angielski
Gatunek: komedia
Komedia, o jakiej nikomu się nie śniło! „Dream Scenario” to wyprodukowany przez studio A24 film z Nicolasem Cage’em w brawurowej i całkowicie zaskakującej roli. Paul (Cage) to sympatyczny, choć trochę nudny profesor akademicki, który znienacka zaczyna pojawiać się w snach milionów obcych ludzi – a wszyscy zadają sobie pytanie: dlaczego akurat on?
Zdobywca Oscara Nicolas Cage wciela się w rolę niedocenianego i niemal niezauważalnego szarego człowieka, którego los zmienia się diametralnie, odkąd co noc śni się obcym ludziom na całym świecie. Z dnia na dzień, a w zasadzie z nocy na noc, Paul Matthews staje się celebrytą szczególnej kategorii. Nastoletnie córki przestają się go wstydzić, odzywa się do niego jego była, w oczach studentów zaczyna być cool, a na biurku przybywa lukratywnych kontraktów reklamowych. Wreszcie jest KIMŚ. Jednak szybko jego życie z ucieleśnienia marzeń staje się koszmarem, a z fascynującego fenomenu Paul staje się ofiarą cancel culture.
Zainteresowany kulturą internetu, viralowością i fenomenem influencerów reżyser Kristoffer Borgli („Chora na siebie”) eksploruje zarówno proces stawania się celebrytą, jak i szybką utratę sympatii mas. Zgłębiając te tematy, nie mógł lepiej dobrać odtwórcy głównej roli. Cage, którego twarz widnieje na tysiącach memów i zabawnych gadżetów, pokazuje tutaj nie tylko wybitny komediowy talent, ale także fenomenalny warsztat dramatyczny. Wyśmiewany za wybierane role, ale także nieustannie utrzymujący się na topie aktor dostał tu szansę na rozwinięcie skrzydeł. Krytycy uznali nakręcony w duchu Michela Gondry’ego („Zakochany bez pamięci”), Spike’a Jonze’a („Być jak John Malkovich”) oraz Charliego Kaufmana („Anomalisa”) „Dream Scenario” za nieodparcie śmieszny. Sam Nicolas Cage prawdopodobnie nigdy nie był ani tak zabawny, ani tak poruszający.
marzec 2024
Konfrontacje: SKĄD DOKĄD
Organizator
-
DKF
-
Email
dkf@ug.edu.pl -
Strona WWW
DKF MIŁOŚC BLONDYNKI
SKĄD DOKĄD
reż. Maciek Hamela, Polska, Francja, Ukraina, 2023, 85 min.
Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.
Skąd dokąd to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim skąd (zvidky) i dokąd (kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.
Dystrybucja So FILMS